BOGDAN DZIWORSKI
F/5.6

Ekspozycja Bogdana Dziworskiego „f/5.6” w Leica 6x7 Gallery Warszawa stanowi obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Podczas wystawy pokazanych zostanie wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy. Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym.

Bogdan Dziworski z zawodu jest operatorem obrazu i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Urodzony w Łodzi w 1941 roku, wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy – profesor Bogdan Dziworski w 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

Wystawie będzie towarzyszył album pod tym samym tytułem, w którym znajduje się około 150 czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura,Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

Wernisaż: 7 września, godz. 19.00
Kurator: Rafał Łochowski

Spotkania autorskie:
25.09 (poniedziałek), godz. 18:00, prowadzenie: Wojtek Wieteska
9.10 (poniedziałek), godz. 18:00, prowadzenie: Rafał Łochowski
Leica 6x7 Gallery, Mysia 3, III piętro

Projekcje filmowe i dyskusja z udziałem autora:
30.09 (sobota), godz. 16:30, ul. Mysia 3, Leica 6x7 Gallery, Mysia 3, III piętro
15.10 (niedziela), godz. 18:30, Kino Elektronik, ul Generała Zajączka 7

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego